ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ 2023

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ 27/09/2023

Μαζί, βάζουμε τους ανθρώπους πάνω από όλα, προστατεύουμε τον πλανήτη μας και προωθούμε την ευημερία μέσω του υπεύθυνου τουρισμού.

27 September https://www.unwto.org/world-tourism-day-2023

The theme for #WorldTourismDay 2023 is "Investing in People, Planet and Prosperity."

Together, we put people first, nurture our planet, and foster prosperity through responsible tourism.

World Tourism Day 2023 | “Tourism and Green Investment”

Ημέρα γιορτής για τον Τουρισμό η 27η Σεπτεμβρίου κάθε έτους. Ημερομηνία ορόσημο που επιλέχθηκε το 1970 και συμπίπτει με την «γέννηση» του Παγκόσμιου Οργανισμού Τουρισμού.

Η διευθύντρια του Ι.Ε.Κ. Τουρισμού Μακεδονίας, κα Γερνά, ενός από τα μεγαλύτερα και ιστορικά δημόσια εκπαιδευτήρια τουρισμού, του Υπουργείου Τουρισμού, με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας αυτής, ενστερνίζεται το βασικό θέμα του Παγκόσμιου Οργανισμού Τουρισμού, που είναι, «Τουρισμός και πράσινες επενδύσεις» και καλεί την Τουριστική οικογένεια:

• « Να διαμορφώσει ένα καλύτερο πλανήτη κάνοντας χώρο για φιλικές προς το περιβάλλον υποδομές, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και πρωτοβουλίες με γνώμονα τις τοπικές κοινότητες ».
  • Να ξεκινήσει ουσιαστική επένδυση στους ανθρώπους μέσω της τουριστικής εκπαίδευσης και κατάρτισης
  • Να ξεκινήσει στην πράξη η μείωση του αποτυπώματός με μετρήσιμες ενέργειες και πρακτικές.

Το Ι.Ε.Κ. Τουρισμού Μακεδονίας δουλεύοντας προς αυτή την κατεύθυνση, διοργανώνει συνεχώς σχετικές ενημερωτικές δράσεις, ημερίδες και έρευνες.

Καλή Δύναμη και Επαγγελματική Πρόοδο στις σπουδάστριες, σπουδαστές και αποφοίτους της Σχολής μας αλλά και σε όλους τους απασχολούμενους στο κλάδο του Τουρισμού.

#WorldTourismDay   #WTD   #WTD2023 #tourismeducation #iekthess #tithes #ste #ministryoftourismgreece #thessaloniki #skg

@unwto   @worldtourismorganization @iek_tourismou_makedonias