ΗΜΕΡΑ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 2023 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το ΙΕΚ Τουρισμού Μακεδονίας του Υπουργείου Τουρισμού, διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία την καθιερωμένη ετήσια εκδήλωση «Ημέρες Καριέρας», στις 15 Φεβρουαρίου 2023  στην έδρα της Σχολής στο πρώην ξενοδοχείο « ΞΕΝΙΑ- ΗΛΙΟΣ» στην Περαία Θεσσαλονίκης.

Η Υφυπουργός Τουρισμού κ. Σοφία Ζαχαράκη στον γραπτό χαιρετισμό της, αναφέρθηκε στην σπουδαιότητα του θεσμού, ευχαρίστησε τις τουριστικές επιχειρήσεις που συμμετείχαν από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό και χαρακτήρισε το ΙΕΚ Τουρισμού Μακεδονίας ως μια από τις πλέον δραστήριες εκπαιδευτικές μονάδες του Υπουργείου Τουρισμού, η οποία παρέχει έργο υψηλών προδιαγραφών. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Δήμαρχος Δήμου Θερμαϊκού κ. Γιώργος Τσαμασλής, ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Παναγιώτης Τροκάνας, ο Πρόεδρος της Ε.Τ.Γ.Μ.Θ. κ. Βύρων Θεολόγης, το μέλος του ΔΣ της Ένωσης Ξενοδόχων Θεσσαλονίκης (Ε.Ξ.Θ) κ. Λένα Παπία και ο Πρόεδρος του Σωματείου Ξενοδοχοϋπαλλήλων Ν. Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής κ. Λειβαδιώτης Γρηγόρης. Ταυτόχρονα, εκπρόσωποι των ΜΜΕ, παρευρέθηκαν προκειμένου να καλύψουν το γεγονός.

Στην εκδήλωση, συμμετείχαν περίπου 250  σπουδαστές και απόφοιτοι του Ι.Ε.Κ Τουρισμού Μακεδονίας, οι οποίοι πραγματοποίησαν δια ζώσης συνεντεύξεις με εκπροσώπους από εκατοντάδες επιχειρήσεις του Τουριστικού κλάδου(Όμιλοι Ξενοδοχείων, Ξενοδοχειακές μονάδες, Τουριστικά Γραφεία, Τουριστικοί Οργανισμοί, εταιρείες διαχείρισης αεροδρομίων, εταιρείες διοργάνωσης Συνεδρίων, εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων, εστιατόρια και ζαχαροπλαστεία).

Επίσης, για πρώτη φορά στην ιστορία της Σχολής, η εκδήλωση είχε διεθνή χαρακτήρα, καθώς παραβρέθηκαν εκπρόσωποι Ξενοδοχειακών επιχειρήσεων από την Ισπανία και την Κύπρο.

Με την ευκαιρία της «Ημέρας Καριέρας», η Διευθύντρια του Ι.Ε.Κ κ. Ξένη Γερνά, τόνισε ότι: « ...η Ημέρα Καριέρας αποτελεί μια ιδιαίτερα σημαντική εκδήλωση εξωστρέφειας καθώς λειτουργεί ως γέφυρα διασύνδεσης μεταξύ των επιχειρήσεων του τουριστικού κλάδου με τις σπουδάστριες/ στες της Σχολής, τους πρόσφατα αποφοίτους μας και φυσικά τους εργαζόμενους του κλάδου και την περιέγραψε ως μια γιορτή επικοινωνίας και επαφής με την τουριστική αγορά».

Η πρόσκληση του Υπουργείου Τουρισμού για Συμμετοχή των Τουριστικών Επιχειρήσεων στο  Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης Θέρους 2023 υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο:

PIX00716

PIX00775